صفحه اصلی > آرشیو خبر 


  چاپ        ارسال به دوست

تعویض خون نوزاد در ۲ نوبت، طى ٢٦ ساعت ابتدایی تولد

دکتر مریم هروآبادی رییس بیمارستان پیامبر اعظم (ص) قشم از تعویض خون نوزاد تازه متولد شده در دو نوبت خبر داد و گفت: این نوزاد در زمان تولد با بیلی روبین سیزده متولد شد که پس از طی انجام مراحل درمانی توسط متخصص اطفال و مراقبت شبانه روزی پرستاران بخش نوزادان و اطفال این مرکز درمانی با حال عمومی رضایت بخش ترخیص شد.

دکتر محمود احمدی کوپائی درباره روند درمانی این نوزاد گفت: در ابتدا تولدِ نوزادِ پسر با وزن تقریبی سه کیلو و ۶۰۰ گرم و حال عمومى مناسب اما زردى واضح و شدید گزارش شد که نیاز به بستری و تحت درمان قرار گرفتن در بخش نوزادان و اطفال بیمارستان بود.

دکتر احمدی کوپائی افزود: مادر نوزاد كه از اتباع خارجى بود اظهار داشت كه اين زايمان ششم وی است و از پنج زايمان قبل، فقط اولين فرزند شان زنده مانده و هر چهار فرزند پسر بعدى بين روزهاى ٤ تا ٦ تولد به علت زردى شديد و عوارض ناشى از آن فوت نموده اند.

وی بیان داشت: باتوجه به اينكه گروه خون مادر Rh منفى بود و مراقبتهای مناسبى نيز طى باردارى در كشور خود نداشته و نيز زردى زودرس براى نوزاد از نوع زردى پاتولوژيک ناشى از ناسازگارى خونى مادر و نوزاد مطرح بود، آزمايشات لازم در بدو تولد براى وی درخواست شد.

متخصص نوزادان و اطفال بیمارستان قشم اظهار داشت: پس از ارائه توضیحات لازم به والدین مبنی بر سابقه فوت چهار نوزاد قبلی و همچنین زردى بدو تولد بالای نوزاد فعلی و احتمال نياز به انجام تعویض خون، والدین رضايت خود را براى انجام هرگونه اقدام درمانى لازم اعلام نمودند.

وی با اشاره به اينكه سطح بيلی روبين نوزاد در بدو تولد عدد سیزده گزارش شده بود بیان کرد: به منظور پيشگيرى از عوارض غيرقابل برگشت زردى شديد، بلافاصله تصميم به تعويض خون نوزاد گرفته شد.

 وی همچنین عنوان نمود: بلافاصله هماهنكى هاى لازم جهت تهيه فرآورده هاى مورد نياز (گلبول قرمز فشرده و پلاسماى تازه منجمد شده) انجام و پس از تهيه فرآورده هاى خونى در كمترين زمان ممكن، نوزاد در ساعت شش صبح، در حاليكه كمتر از دوازده ساعت از زمان تولدش می گذشت، تحت تعويض خون قرار گرفت كه نتيجه آن كاهش عدد بيليروبين از ٢٠ به ۹.۵ بود.

دکتر احمدی کوپائی گفت: حدود ١٢ ساعت بعد مجدداً سطح بيلی روبين نوزاد افزايش يافت و براى نوبت دوم در ساعت ده شب، تعويض مجدد خون وی صورت گرفت.

وی افزود: بعد از تعويض دو نوبت خون، نوزاد تحت مراقبت هاى لازم قرار گرفت و در روز ششم تولد يعنى حدود همان روزهايى كه چهار برادرش به علت زردى شديد فوت نموده بودند، با حال عمومى خوب و آزمايشات طبيعى ترخيص شد.

در پایان دکتر احمدی کوپائی از پرسنل صبور بخش نوزادان و اطفال بیمارستان پیامبر اعظم (ص) قشم که در طول شبانه روز مجاهدانه و خالصانه خدمت می نمایند، تقدیر و تشکر کرد.

 

 


١٤:١٨ - 1400/10/25    /    شماره : ٢٦٥٩٤    /    تعداد نمایش : ٢٠خروج